Suņa sirds struktūra un funkcijas ir ļoti līdzīgas tavai sirdij. Sirds slimības visbiežāk novēro sirds muskulī vai vārstos. Ja sunim ir diagnosticēta sastrēguma sirds mazspēja, nav jājūtas bezcerīgi, jo ar Jūsu un vetārsta palīdzību suns var nodzīvot ilgu mūžu. Suņa stāvokļa izprašana palīdzēs tev, lai tu varētu palīdzēt savam sunim. .

Divi galvenie iemesli sirds mazspējai ir:

 • Miksomatozā mistrālo vārstuļu slimība;
 • Dilatācijas kardiomiopātija.

 

Miksomatozā mitrālo vārstuļu slimība

Zināma arī kā endokardioze vai hroniska vārstuļu nepietiekamība ir visbiežāk sastopamā sirds slimība suņiem. Saslimšanu visbiežāk novēro mazo un vidējo šķirņu suņiem un dažas šķirnes ir uzņēmīgākas par citām. Visbiežāk skartās šķirnes ir-Karaļa Čarlza spanieli, pūdeļi, šnauceri, čivava, foksterjeri, Bostonas terjeri. Saslimšanu novēro veciem suņiem un biežāk slimo vīriešu kārtas suņi. Saslimšana skar sirds vārstuļu virsmu. Vārsti veido perfektu plombu starp sirds kambariem, nodrošinot, ka sirds kontrakciju laikā asinis plūst pareizajā virzienā. Slimības rezultātā vārstuļi kļūst biezāki, neregulāri un izkropļoti. Tas nozīmē, ka vārstulis pilnībā nenoslēdzas, kad kambaris pumpē asinis daļa plūst nepareizā virzienā atpakaļ uz priekškambari. Šī atpakaļ ejošā asiņu plūsma rada sirds troksni vai burbuļošanu, ko veterinārārsts var dzirdēt ar stetoskopu. Kad vārsti vairs pilnībā nenoslēdzas asins plūsma pasliktinās. Sākotnēji suņa ķermenis var pielāgoties šim stāvoklim un sirds trokšņi pat vairākus gadus var neietekmēt suņa vispārējo stāvokli. Bet ar laiku suns sāk justies slikti un parādās sirds mazspējas pazīmes. Šīs pazīmes sākotnēji var būt vieglas un grūti konstatējamas, tomēr slimībai progresējot simptomi kļūst smagāki.

Suņiem ar sastrēguma sirds mazspēju viss biežāk novērotie simptomi ir:

 • Klepus;
 • Enerģijas trūkums un grūtības panest fizisko slodzi;
 • Ēstgribas trūkums un/vai svara zudums;
 • Apgrūtināta elpošana;
 • Ģībonis un šķidruma veidošanās vēdera dobumā(daudz smagākos gadījumos).

Regulāra veterinārārsta apmeklēšana ir ļoti nozīmīga pie agrīnas slimības diagnostikas un ar sirds saslimšanām slimu suņu stāvokļa kontrolēšanai.

Dilatācijas kardiomiopātija

Dilatācijas kardiomiopātija ir sirds muskuļa saslimšana nevis vārstuļu. To visbiežāk novēro vidējo un lielo šķirņu suņiem, visbiežāk ir skarti jauni un vidēja vecuma vīriešu kārtas suņi. Slimības cēlonis nav zināms, bet ir dažas šķirnes ar predispozīciju uz saslimšanu, kas norāda uz saslimšanas ģenētisko raksturu. Sirds muskulis kļūst vājš un slābs un sirds nespēj vairs efektīvi sūknēt asinis. Asins cirkulācija ir ievērojami samazināta kā rezultātā samazinās asins piegāde orgāniem. Sirds muskulis izstiepjas un paplašinās. Suņiem ar dilatācijas kardiomiopātiju klīniskās pazīmes parādās daudz ātrāk nekā suņiem ar hronisku vārstuļu nepietiekamību.

Sirds slimību ārstēšana suņiem

Ja sunim ir konstatēta hroniska vārstuļu nepietiekamība vai dilatācijas kardiomiopātija ir ļoti daudz lietu, ko saimnieks var darīt, lai suns nodzīvotu pēc iespējas garāku un labāku dzīvi. Sunim ir jālieto medikamenti, ko iesaka veterinārārst un ir jāievieš dzīvesveida izmaiņas. Var būt nepieciešams izmainīt fizisko aktivitāšu režīmu, dažos gadījumos tas var būt pilnīgs miers, bet citos kontrolēts fizisko aktivitāšu režīms. Veterinārārsts var ieteikt diētas maiņu. Ir svarīgi atcerēties, ka pagaidām nav iespējams izārstēt kādu no šim sastrēguma sirds mazspējām, bet ir pieejama ārstēšana, kas ievērojami uzlabo suņa dzīves stāvokli, bet arī ievērojami pagarina suņa dzīves garumu.

Medicīniskā ārstēšana var sastāvēt no viena vai vairākiem sekojošajiem līdzekļiem:

 • Diurētiķi, kas izvada lieko šķidrumu no plaušām vai vēdera dobuma;
 • Medikamenti, kas paplašina sašaurinātos asinsvadus, tādejādi samazinot suņa novājinātās sirds darbu;
 • Zāles, kas uzlabo sirds ritma izturību vai ātrumu. Tas uzlabos sirds sūknēto asiņu daudzumu;
 • Zāles, kas ļauj sirdij strādāt efektīvāk un ļauj sunim dzīvot ilgāk(piemēram, Formula CV).

 

Formula CV

Terapeitiskā nozīme:

1. Barības vielas miokardam;

2. Barības vielas perifērajai asinsvadu sistēmai(samazina hipertensiju);

3. Nodrošina vieglu diurētisku efektu.

Sastāvdaļas

Vilkābeles ogas (līdz 3.2% standartizēts viteksīns), L-karnitīns (farmaceitiskās kvalitātes aminoskābe), L-taurīns (farmaceitiskās kvalitātes aminoskābe), dimetilglicīns (DMG), magnijs (citrāts), kālijs (citrāts), Coleus Forskolii (forkolīns), vitamīns E (d-alfa tokoferola sucināts), selēns (selēnometionīns).

Sastāvdaļu nozīme:

1. Vilkābeles ogu ekstrakts samazina asinsspiedienu un angīnu cilvēkiem:

 • Paplašinot koronāros asinsvadus;
 • Uzlabojot sirds vielmaiņu, kas palielina miokarda kontraktilitāti, papildus normalizējot vadāmības traucējumus;
 • Inhibē angiotenzīna konvertējošo enzīmu.

2. Magnijam ir plaša nozīme organismā. Palīdz uzturēt celulāro kālija līmeni organismā. Magnija trūkums organismā samazina kālija un palielina kalcija līmeni organismā, kas palielina sirds aritmiju iespējamību. Ilgstoša furosemīda lietošana veicina magnija trūkumu un var veidoties glikozīdu toksicitāte.

3. L-karnitīns ir aminoskābe, kas iesaistīta garās ķēdes taukskābju transportēšanā no šūnas citocītiem uz mitohondrijiem, kur tā tiek oksidēta, lai ražotu enerģiju šūnai. Karnitīns palīdz attīrīt mitohondriju metabolītus un iznest tos ārpus mitohondrija.

4. L-taurīns ir visvairāk sastopamā brīvā aminoskābe sirdī. Aminoskābe regulē starpšūnu šķidrumu un kalcija un kālija starpšūnu pieejamību. Tā aizsargā sirdi no kalcija pārslodzes un palīdz palielināt kalcija uzņemšanu miokardam hipoksiskā stresa laikā. Taurīna deficītam organismā ir nozīme dilatācijas kardiomiopātijas patoģenēzē kaķiem un suņiem.

5. Kālija deficīts var iestāties ilgstoši lietojot diurētiskos līdzekļus. Hipokalēmija var radīt vājumu un sirds aritmijas, pacientiem var predisponēt toksicitāte pret digitalis. Kālijs labvēlīgi ietekmē pacientus ar paaugstinātu asinsspiedienu.

6. Dimetilglicīns uzlabo sirds un asinsvadu darbību uzlabojot skābekļa patēriņu un izmantošanos.

7. Coleus Forskolii aktīvajai sastāvdaļai forskolīnam piemīt unikālas īpašības un ir pierādīts, ka tas labvēlīgi ietekmē dažādus orgānus un audus. Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka forkolīns labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu slimības.

8. Vitamīns E miokardā samazina oksidatīvo stresu, pavājina sirds disfunkciju, samazina beta-receptoru regulāciju un simpātiskās nervu sistēmas disfunkciju.

9. Selēns uz miokardu iedarbojas kā antioksidants un kofaktors ar glutationa peroksidāzi. Selēna trūkums ir saistīts ar palielinātu miokarda bojājumu un išēmiju risku.

Lietošana

 • Sastrēguma sirds mazspēja;
 • Dilatācijas kardiomiopātija;
 • Agrīnas un vidējas stadijas hipertrofiskā kardiomiopātija;
 • Uzturviela miokardam pacientiem ar vārstuļu nepietiekamību sākuma stadijā;
 • Sirds trokšņi;
 • Hipertensija;
 • Darbojas kā protektants pret adriamicīnu izraisītu sirds toksicitāti;
 • Palīdz veicināt nieru funkcijas uzlabojot sirds izsviedi, normalizējot asinsspiedienu un glomerulāro plūsmu;
 • Uzlabo sirds un asinsvadu stāvokli veseliem dzīvniekiem.

Devas

Suņiem: 1 kapsula divas reizes dienā uz 11-22kg.

Kaķiem: ½ kapsulas divas reizes dienā.

 

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.

Formulu CV var iegādāties Pet Imperium Brīvības gatvē 271

Pet Imperium Kr. Barona ielā 78a

www.petline.lv

Jautājiet tuvākajā zooveikalā vai veterinārajā aptiekā!

 

ATSTĀJ KOMENTĀRU

Komentārs tiks publicēts pēc apstiprināšanas (24 stundu laikā)

Aizsardzības kods
Atjaunināt

 

VETKLĪNIKA - Teikas Veterinārā Klīnika
VETLINE - Veterināro Zāļu Vairumtirdzniecība
N&D suņu barība
{popin}