Suņu Šķirnes Mūsu Temati Dzemdes iekaisums jeb piometra

Piometra ir dzemdes iekaisums, kuru biežāk novēro kucēm.
Cēloņi. Kuce var saslimt jebkurā vecumā neatkarīgi no tā vai viņa ir dzemdējusi vai nē, vai viņai ir pirmā vai desmitā meklēšanās (lai gan saslimšanu biežāk novēro vecākām kucēm). Riska periods ir astoņas nedēļas pēc meklēšanās. Meklēšanās laikā dzemdes kakls ir atvērts, bet pēc meklēšanās tas sāk . aizvērties un gļotāda kļūst tāda pati kāda tā bija pirms meklēšanās. Dažiem dzīvniekiem šajā laikā var parādītie dzemdes gļotādas hiperplāzija, ko rada neatbilstoša reakcija uz progesteronu. Šajos apstākļos baktērijas dzemdē atrod labvēlīgus apstākļus, lai augtu, ko pastiprina progesterona izraisītā dzemdes sekrēcija, dzemdes kakla aizvēršanās un dzemdes kontrakciju mazināšanās. Dzemdes kakla stāvoklis ir galvenais faktors, kas ietekmē saslimšanas smagumu. Ja dzemdes kakls ir atvērts infekciozais materiāls var izdalīties un to ir vieglāk ārstēt (atvērtā piometra). Ja dzemdes kakls ir pilnībā noslēgts, strutas nespēj izdalīties, dzemde var plīst un strutas var izdalīties vēdera dobumā radot peritonītu un dzīvnieka nāvi (slēgtā piometra).

Hormonālie pretmeklēšanās līdzekļi
Kucēm, kas ir saņēmušas estradiola injekcijas ir risks saslimt smagāk. 25% kuču, kas saņem estradiola injekcijas saslimst ar piometru.

Simptomi. Visbiežāk sastopamais simptoms pie atvērtās piometras ir strutu izdalīšanās pēc meklēšanās. Pie slēgtās piometras simptomi nav tik acīmredzami. Pie abiem piometras veidiem novēro vemšanu, ēstgribas zudumu, nomākumu, palielinātu dzeršanu un urināciju. Drudzi novēro mazāk nekā trešdaļai dzīvnieku. Slēgtā piometra ir bīstamāka ne tikai tādēļ, ka tā var plīst un strutas izdalīties vēdera dobumā, bet arī tādēļ, ka to ir grūti diagnosticēt. Asinsanalīzēs var novērot dehidratāciju, paaugstinātu balto asinsķermenīšu daudzumu, paaugstinātu sārmainās fosfotāzes līmeni.

Diagnostika. Vaļējo piometru var diagnosticēt pēc klīniskās izmeklēšanas, slēgto veicot ultrasonogrāfiju vai rentgenu.

Ārstēšana. Vissvarīgākais aspekts piometras ārstēšanai ir ātra darbība. Kuces ir septiskas un šokā. Nekavējoties intravenozi ir jāievada šķīdumi un antibiotikas. Būtu nepieciešams veikt kuces sterilizāciju.

Ķirurģiskā ārstēšana. Sterilizācija pilnībā un nekavējoties novērš infekciju, dzemdes plīsumu, peritonītu un vairumā gadījumu atkārtošanās iespējamību. Sterilizētiem dzīvniekiem piometra ļoti reti attīstās dzemdes kaklā. Ņemot vērā pat šo aspektu sterilizācija ir visefektīvākā un drošākā ārstēšanas metode, turklāt sterilizācija samazina piena dziedzeru audzēju rašanās iespējamību.

Dzemdes kakla piometra
Dzemdes kakla piometra var parādīties kucēm pēc sterilizācijas. Dzemdes kakls var piepildīties ar baktērijām un strutainu šķidrumu. Simptomi ir līdzīgi kā pie piometras. Risks ievērojami mazinās, ja sterilizācijas laikā tiek atdalīti visi dzemdes un olnīcu audi. Diagnozi ir ļoti sarežģīti uzstādīt, jo tā kā dzīvnieks ir sterilizēts, tad piometra parasti tiek izslēgta kā iespējamais cēlonis.

Profilakse. Vislabākā profilakse ir kuces sterilizācija pirms 6 mēnešu vecuma. Ja kuce ir paredzēta pēcnācēju iegūšanai, tad pēc reproduktīvā vecuma ir ieteicams veikt sterilizāciju. Piometra ir samērā izplatīta un nopietna problēma un ir tikai viens no daudziem iemesliem kādēļ kuce būtu jāsterilizē agrīnā vecumā.Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.

ATSTĀJ KOMENTĀRU

Komentārs tiks publicēts pēc apstiprināšanas (24 stundu laikā)

Aizsardzības kods
Atjaunināt

 

VETKLĪNIKA - Teikas Veterinārā Klīnika
VETLINE - Veterināro Zāļu Vairumtirdzniecība
N&D suņu barība
{popin}